Sterke vraag van starters en aanhoudende uitpondingsgolf kenmerken woningmarkt
Recordjaar voor NHG: bijna 145.000 nieuwe garanties in 2025
In 2025 zijn onder de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) bijna 145.000 nieuwe garanties verstrekt. Daarmee is het eerdere record uit 2015, toen ruim 135.000 garanties werden afgegeven, ruimschoots overtroffen. De stijging is vooral het gevolg van de aanhoudende uitponding: de verkoop van huurwoningen door investeerders.
De uitgeponde woningen worden vaak verkocht door huishoudens in de leeftijd van 45 tot 55 jaar en gekocht door starters. Deze starters financieren hun aankoop veelal met een hypotheek met een hoge loan-to-value (LTV). De vraag van jonge huishoudens naar betaalbare bestaande woningen is daarmee onverminderd groot.
Starters domineren de markt voor bestaande appartementen
De verschuiving op de koopmarkt is duidelijk zichtbaar bij appartementen. Waar in de periode 2013–2020 per koper van 45 tot 55 jaar maximaal twee kopers tussen 25 en 35 jaar hun slag sloegen, zijn dat er inmiddels meer dan zes.
In december 2025 kochten particuliere kopers in de leeftijd van 25 tot 35 jaar maar liefst 5.000 bestaande appartementen. Dat is aanzienlijk meer dan het vorige record van ruim 4.250 en ligt ver boven het langjarig maandgemiddelde van 1.650 verkopen.
Ondanks deze hoge verkoopvolumes bleef het aanbod relatief groot. Eind 2025 stonden nog 10.250 appartementen te koop op Funda.nl, tegenover 7.800 eind 2023 en 8.000 eind 2024. Dit bevestigt dat de uitpondingsgolf nog niet ten einde is.
Beperkte groei in woningverbetering en verduurzaming
Het aantal nieuwe garanties voor woningverbetering en overige doeleinden, zoals oversluitingen, nam in 2025 met slechts 10% toe ten opzichte van 2024. In het laatste kwartaal was zelfs sprake van een lichte daling op jaarbasis.
Ook bij woningaankopen werden relatief weinig energiebesparende maatregelen meegefinancierd. Dit hangt mogelijk samen met het feit dat uitgeponde appartementen al zijn verduurzaamd of dat er geen financiële ruimte is om te verduurzamen. Daarnaast blijkt het in de praktijk vaak lastig om verenigingen van eigenaren (VvE’s) te bewegen tot verdere verduurzaming.
Verliezen blijven structureel laag
Net als in voorgaande jaren keerde NHG ook in 2025 weinig uit aan verliesdeclaraties van geldverstrekkers. Voor het vijfde jaar op rij bleef het totaal aan vergoede verliezen onder de 1 miljoen euro, wat de robuustheid van het stelsel onderstreept.
Lees hier het volledige kwartaalbericht
“De ontwikkelingen rond uitponding zorgen voor gemengde gevoelens. Aan de ene kant komen er meer betaalbare koopwoningen beschikbaar, wat goed nieuws is voor kopers binnen onze doelgroep. Mooi is dat zij daarbij kunnen rekenen op de zekerheid van het NHG-vangnet. Aan de andere kant verkleint de stapeling van wet- en regelgeving het aanbod van huurwoningen, terwijl juist deze sector van groot belang is voor studenten, starters en lage- en middeninkomens. Zo laat deze ontwikkeling zien dat het verlichten van het ene probleem vaak meteen een nieuw vraagstuk met zich meebrengt.”
Bjorn Jonkergouw, Director Finance & Staff bij NHG